2016-08-15

Rondo na Murckach - nasza ocena

Główne prace na Rondzie zostały zakończone kilka dni temu. Teraz trwa już tylko wykończenie chodników i terenów w dalszej odległości od ronda. Pora więc też na odbiór prac z punktu widzenia rowerzystów.
Mamy nadzieję, że inaczej jak w przypadku Rynku czy 3 Maja, gdzie zauważone jeszcze przed ostatecznym odbiorem usterki, straszą do dziś, tu uda się błędy niezwłocznie usunąć.

1. Zgodnie z przepisami obowiązują nas znaki ustawione po prawej stronie.
Załącznik 1 do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 3 lipca 2003 w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych, pkt 1.5.1
Znak przed rondem stanął po lewej, więc formalnie nie obowiązuje. A po prawej sporo miejsca...2. Krawężniki wystają nawet na 3 centymetry. Sytuacji nie poprawia fakt, że są ścięte narożniki krawężników - szczególnie ucierpią stawy rąk osób, które nie mają z przodu amortyzatorów
Przypominamy, że nie powinny być wyższe niż 1 cm - zgodnie z Standardy rowerowe Miasta Katowice, 1.3 Standardy i wytyczne budowy systemu tras rowerowych, pkt. "obniżone krawężniki"3. W niektórych miejscach Miasto zafundowało nam "lepsze" krawężniki (granitowe ?). Niestety ich krawędź jest jeszcze ostrzejsza. Uważajcie na opony.


4. Zgodnie z przepisami przejazd dla rowerów wyznaczają dwie zewnętrzne krawędzie linii przerywanych P-11.
"Znak P-11 "przejazd dla rowerzystów" stosuje się w celu oznaczenia powierzchni jezdni przeznaczonej do poprzecznego ruchu rowerów. Powierzchnię przejazdu wyznaczają dwie linie przerywane, poprzecznie do osi jezdni. Odległość między zewnętrznymi krawędziami tych linii, mierzona prostopadle do nich, stanowi szerokość przejazdu dla rowerzystów..." - na podstawie Załącznik 1 do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 3 lipca 2003 w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych, pkt 4.2.2

Tu zewnętrzne krawędzie przechodzą przez wysepki i dziesięciocentymetrowe krawężniki.
Czepiamy się? Nie, tylko interpretujemy i egzekwujemy przepisy.5. Rodzaj zamontowanych stojaków pozostawimy bez komentarza. O tym, że mają być stojaki typu odwrócone U możemy powtarzać codziennie, a i tak Miasto zrobi po swojemu.


6. Dlaczego chodnik kończy się znów tak niespodziewanie jak się zaczyna tego nie wiemy, ale gdyby ktoś pomyślał, to wystarczyło zakończyć drogę dla rowerów metr wcześniej i umożliwić pieszym zejście na ciąg pieszo-rowerowy.


7. Czy potraficie brać na większej prędkości skręt 135 stopni ? Jadąc od Wesołej powinniście taki manewr zrobić, żeby wjechać na DDR-kę.
Ktoś powie, a po co skoro można jechać prosto? Dlatego, że jeśli traficie na upierdliwego policjanta to dostaniecie mandat za jazdę po jezdni, kiedy równolegle do niej, po Waszej prawej stronie biegnie wydzielona droga dla rowerów. Niemożliwe ? W Katowicach już nie za takie rzeczy dostawali rowerzyści mandaty.


Pas dla rowerów zaczyna się jakieś 15 metrów dalej.


8. Brakuje wymalowanych pasów w miejscach, gdzie ruch rowerowy krzyżuje się z ruchem pieszych. Większość ludzi nie będzie wiedziała, czy pierwszeństwo mają piesi czy rowerzyści. Uważajcie zatem.9. I najsmutniejsze chyba: rondo nie do końca spełnia swoje zadanie. Zobaczcie jak wygląda jego geometria. Mając wyższe zawieszenie w samochodzie nie trzeba zwalniać, żeby przejechać na wprost. Obserwując rondo zauważyliśmy, że co któryś pojazd przelatuje jak burza przez wybrukowaną wysepkę.
Oby nie doszło do tragedii. W tej osi jest też przejazd dla rowerów, więc zachowajcie zasadę ograniczonego zaufania do kierowców, choć macie na przejazdach pierwszeństwo.

Proponowaliśmy zwężenie do jednego pasa wylotowego na Mysłowice oraz przesunięcie osi wysepki. Nie posłuchano naszych uwag i oby nie było z tego jakiegoś nieszczęścia.2 komentarze:

  1. Przykro się na to patrzy...

    OdpowiedzUsuń
  2. co do ronda takie brukowanie to już standard, tłumaczenie ... to samo co zawsze, "żeby autobusy i większe pojazdy mogły się tam zmieścić".
    Reszta... no cóż wypadałoby pójść za przykładem górników lub rolników którzy jakoś swoje potrafią wywalczyć i spalić kilka opon od ciągnika przed UM.

    OdpowiedzUsuń