2014-12-09

Infrastruktura: Velodrom na Rynku - autor: Tomasz Godziek

Wstępna wizualizacja pomysłu
Trwa przebudowa katowickiego rynku. Według aktualnych planów na placu vis a vis „starej” siedziby Muzeum Śląskiego w Alei Korfantego, ma powstać siłownia. Uważam, że ta prestiżowa przestrzeń zasługuje na bardziej przemyślaną funkcję. Proponuję aby w tym miejscu powstał velodrome „Stacja Rowerowa Katowice”, który będzie grupował funkcję rowerową w naszym mieście.

Stawiając silny akcent na rowery, poprzez inwestycje w ścisłym centrum miasta, udowodnimy, że poważnie myślimy o cyklistach, a Katowice chcą i mogą być "rowerowe". Velodrome spełniałby następujące funkcje:

  • Położony w sercu miasta stanowiłby początek tras rowerowych prowadzących do dzielnic: na północ, wschód, zachód i południe; 
  • To tutaj swoje biuro miałby miejski oficer rowerowy; 
  • To tutaj będzie centralny parking rowerowy dla mieszkańców; 
  • To tutaj udostępnione zostaną kawiarnia i warsztat, w której będzie można napić się kawy na zielonym dachu, a podczas naprawy roweru za darmo skorzystać z zestawu narzędzi i napompować koła; 
  • To tutaj będzie można jeździć na rowerze na wyprofilowanym torze; 
  • To tutaj na zielonym dachu będzie można obserwować cyklistów oraz centrum Katowic, jego wielkomiejski charakter oraz tysiące przemieszczających się ludzi; 
  • To tutaj organizowane będą zawody sportowe takie jak Mini Velodrome Red Bulla; 
  • W końcu to tutaj w zimie można ustawić half pipe do zawodów snowboardowych. 
Dlaczego na Rynku?
Velodrome stworzy centrum rowerowe naszego miasta. Jego wyróżniająca i niebanalna architektura będzie symbolem naszego rynku. Ta inwestycja, to kolejne "naj" opisujące Katowice. Niech nasz rynek nie stanie się kolejnym miejscem z ławkami i fontanną, dodajmy do niego funkcję wpisaną w nowoczesną architekturę. Jestem przekonany że welodrom będzie magnesem przyciągającym młodych ludzi, a informacja o „mieście z welodromem na rynku” obiegnie świat. Właśnie o taką zmianę postrzegania naszego miasta nam chodzi.

Współautorzy
Pomysł jest na razie szkicem, koncepcją która po dopracowaniu może być realizowana, przyczynkiem do dyskusji. Dziękuje za pomoc w przelaniu na wizji na papier oraz w opracowaniu koncepcji architektonicznej: Olkowi Krajewskiemu oraz Arturowi Łajczak.

Cele
Chciałbym pokazać że miasto Katowice myśli poważnie o cyklistach (obecnie nie można nawet przejechać przez Rynek na rowerze), warto dodać że inwestycja to nie tylko velodrome, to wypożyczalnia rowerów, warsztat, kawiarnia, siedziba miejskiego oficera rowerowego oraz wybudowanie ścieżek łączących serce Katowic/rynek w każdym kierunku miasta.

Poprzez tą inwestycję chciałbym zaprosić młodych ludzi na rynek, Stacja Rowerowa Katowice ma być magnesem który przyciągnie określoną grupę ludzi (Katowice mają problem ze ściągnięciem ludzi do centrum, po pierwsze oferta jest słaba po drugie wybudowała się Galeria Katowicka, główne ulice miasta tracą najemców - w zamian pojawiło się kilka lumpexów/

autor: Tomasz Godziek

2 komentarze:

  1. Wszytko fajnie, pomysł też.
    Chciałbym jednak aby przy takich inwestycjach na serio brać też pod uwagę rolkarzy.
    Z chęcią by po takim torze pojeździli np na zmianę z rowerami. Poza Dolną 3 Stawów to za bardzo nie ma gdzie dobrze pośmigać na rolkach.
    Poza tym taka inwestycja nie była by już skierowana li tylko dla jednej grupy osób.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dodam jeszcze do mojej wypowiedzi powyżej że tak samo trzeba myśleć o nawierzchni na drogach rowerowych pod rolki. W Szwajcarii rolki bez problemu współdzielą drogi rowerowe z cyklistami i nikomu to nie przeszkadza. Warunek nawierzchnia musi być z asfaltu

    OdpowiedzUsuń