2013-06-28

Infrastruktura: Pierwsza na Śląsku śluza rowerowa

Jak Wam się podoba?
Blisko rok temu przedstawiliśmy Miejskiemu Zarządowi Ulic i Mostów propozycje dotyczące planowanej przebudowy ul. Drozdów. Jedną z nich było wprowadzenie pierwszej na Śląsku śluzy rowerowej przy skrzyżowaniu z ul. Kościuszki. Teraz czas nauczyć się korzystania z nowego typu infrastruktury rowerowej!

Co to jest śluza rowerowa?
Jest to wydzielona powierzchnia jezdni o szerokości co najmniej jednego pasa ruchu, znajdująca się pomiędzy skrzyżowaniem, a resztą zatrzymujących się pojazdów. Może również występować wydzielony pas dojazdowy dla rowerów. Przy czerwonym świetle dla danego kierunku jazdy umożliwia rowerzystom zajęcie pozycji bezpośrednio przed samochodami.

Poprawia to widoczność rowerzystów, którzy również mogą ruszyć jako pierwsi po zmianie światła na zielone. Wydzielenie powierzchni jest najczęściej dokonane przez zmianę koloru nawierzchni, najczęściej na czerwony. Pierwsza w Polsce śluza rowerowa została stworzona w sierpniu 2010 roku we Wrocławiu, jeszcze przed wprowadzeniem zmian w przepisach ruchu rowerowego, które weszły w życie 21 maja 2011 r.

4 komentarze:

  1. Rozumiem, że pierwsza na Śląsku śluza była we Wrocławiu :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nawet Opole wyprzedziło Katowice, bo ma śluzę rowerową już od roku: http://www.narowerze.opole.pl/sluza-rowerowa-w-opolu-jak-z-tego-korzystac/

    OdpowiedzUsuń
  3. A zaraz za torami jest ogromna dziura już od paru ładnych miesięcy. Tego już nie mogli załatać przy okazji remontu ul. Drozdów

    OdpowiedzUsuń