2013-03-19

Wydarzenia: Rowerowy tydzień w Katowicach

Kto w Katowicach będzie najbardziej elegancki?
Od poniedziałku trwa rowerowy tydzień w Katowicach. Choć pogoda nie zawsze jeszcze sprzyja, katowiccy rowerzyści postanowili w pierwszym tygodniu wiosny rozpocząć sezon. Finałem będzie sobotnia parada rowerowej elegancji w centrum miasta.

Rowerowa debata
Od 18 do 23 marca w Katowicach odbędzie się szereg wydarzeń związanych z tą tematyką. Już we wtorek o 17:00 w KATO-barze na ul. Mariackiej zorganizowana zostanie debata o rowerowej przyszłości naszego miasta. Uczestniczyć w niej będą m.in.: Radosław Lesisz ze Stowarzyszenia „Wrocławska Inicjatywa Rowerowa”, Tobiasz Nykamowicz - autor Studium Rozwoju Głównych Tras Rowerowych w Dąbrowie Górniczej oraz przedstawiciel Stowarzyszenia „Kraków Miastem Rowerów”. Dodatkowo w dyskusji udział weźmie znany śląskich architekt i zapalony rowerzysta Przemo Łukasik. Na zakończenie spotkania odczytany zostanie Katowicki Dekalog Rowerowej Elegancji.

Audyt infrastruktury
Od środy pod adresem rowery.eco21.pl dostępna będzie internetowa mapa oceny infrastruktury rowerowej miasta oraz propozycji jej rozbudowy. Każdy będzie mógł na niej zaznaczać miejsca niebezpieczne dla rowerzystów czy sugestie co do kierunku budowy nowych dróg czy miejsc przyjaznych rowerzystom. Mapa została stworzona w ramach projektu eco21.pl i okresowo informacje na niej dodawane będą przekazywane urzędnikom.

Polityka rowerowa do przodu
Czwartek to z kolei dzień spotkania zespołu ds. polityki rowerowej, działającego od ponad pół roku przy prezydencie miasta. W jego trakcie zostaną przedstawione wyniki konsultacji społecznych uchwały rady miasta dotyczącej przyjęcia polityki rowerowej. Ten strategiczny dokument następnie zostanie poddany głosowaniu przez katowickich radnych. W spotkaniu uczestniczyć będzie zewnętrzny ekspert Marcin Hyła - prezes Stowarzyszenia "Miasta dla rowerów" i twórca standardów rowerowych w Polsce.

Silesia Cycle Chic
23 marca o 11:00 Fundacja Napraw Sobie Miasto, wspólnie z Gazetą Wyborczą, organizuje Silesia Cycle Chic. Paradę rowerowej elegancji, w której stylowo ubrani rowerzyści przejadą spod Pomnika Żołnierza Polskiego do dworca kolejowego. Bezpłatnie będzie można też wypożyczyć rower z wypożyczalni Miasta Ogrodów. Najefektowniej ubrani cykliści otrzymają nagrody ufundowane przez Poszetka.com i Pracownię Brokat. Podstawą oceny będzie spełnienie kryteriów Katowickiego Dekalogu Rowerowej Elegancji, którego treść dostępna jest na stronie rowerowe.katowice.pl.

 Trasa Silesia Cycle Chic 2013  
Pokaż Silesia Cycle Chic 2013 na większej mapie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz