2012-07-11

Trasy: Propozycje na rowerowy weekend


Staw w Dolinie Górnika

Propozycja tras na weekend przygotowana przez Katarzynę Florjańską. Przejazd dwoma szlakami: Siemianowice – Chorzów – Bytom (Rozbark)  [zaznaczony na czerwono] oraz Siemianowice – Chorzów – Piekary Śląskie (Zakłady Górniczo-hutnicze Orzeł Biały) [zaznaczony na pomarańczowo]. Na żółto zaznaczony łącznik który łączy oba szlaki.

Obok parku Michałkowickiego powstał „Park Tradycji Górniczo-Hutniczej - stanowi zasadniczy element projektu rewitalizacji byłych terenów kopalni Michał, zamkniętej w 1994 r. Pozostał po niej zdewastowany budynek dawnej maszynowni oraz szyb Krystyn z wieżą wyciągową. Te dwa obiekty po odrestaurowaniu będą głównymi atrakcjami parku tradycji”. (link)


Na czerwono niebiesko zaznaczony jest fragment trasy o dużych walorach widokowych – ponieważ szlak prowadzi po wysokim nasypie dawnej , nieistniejącej kolejki wąskotorowej. Całość trasy od stawu "Rzęsa" w Siemianowicach Śląskich do Bytomia (Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Żabie Doły -) da się pokonać na rowerze w około 45 minut (jadąc bez pośpiechu).

Wikipedia: „Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Żabie Doły -Został utworzony w 1997 r. Powstałe w wyniku eksploatacji górniczej i działalności hutnictwa zbiorniki wodne, zapadliska, hałdy i nieużytki zostały uznane jako jedne z cenniejszych przyrodniczo terenów Śląska pod względem ornitofauny. Ornitolodzy oznaczyli tutaj 129 gatunków ptaków, w tym 76 gatunków ptaków lęgowych, z których 17 gatunków jest nielicznych w skali Górnego Śląska.
Z ptaków, najbardziej interesujące jest duże zagęszczenie populacji lęgowej bączka - gatunku zagrożonego wyginięciem w regionie. Oprócz bączka występują tu również: bąk, bażant, błotniak stawowy, cyraneczka, czajka, dzięcioł duży, kowalik, kuropatwa, łabędź niemy, mazurek, perkoz dwuczuby, perkoz rdzawoszyi i perkoz zausznik, pliszka siwa i pliszka żółta, pustułka, remiz, słowik rdzawy, sowa uszata, szczygieł, zięba. Gatunki lęgowe występujące w Żabich Dołach stanowią około 30 procent wszystkich gatunków ptaków lęgowych w Polsce.
Z ssaków występują: jeż wschodni, kret europejski, ryjówka aksamitna, rzęsorek rzeczek, badylarka, chomik europejski, darniówka zwyczajna, karczownik, mysz leśna i mysz polna, nornik zwyczajny, piżmak, lis rudy, łasica, kuna domowa i kuna leśna, tchórz zwyczajny, zając szarak, oraz (przejściowo) sarna i dzik.
Występuje tu także kilkaset gatunków owadów, 12 gatunków ślimaków oraz 9 gatunków płazów.
Żabie Doły ubiegają się o status rezerwatu.”

Mapa trasy Siemianowice - Chorzów - Piekary Śląskie

Mapa trasy Siemianowice - Chorzów - Bytom

5 komentarzy:

 1. Pozwolę sobie jeszcze doprecyzować dopisując, iż podany czas uwzględnia poruszanie się w jedną stronę - 45 minut zajął mi dojazd z Siemianowic do bytomskich "Żabich Dołów".
  Jeśli zapragniecie kontynuować trasę "po śladzie kolejki wąskotorowej" (bez korzystania z "łącznika" i powrotu od strony Piekar),dotrzecie do centrum Bytomia. Trasa od strony Piekar jest dość kamienista (podsypka kolejowa)-i raczej dla "koneserów" :-) Katarzyna F.

  OdpowiedzUsuń
 2. co to za krążownik ???

  OdpowiedzUsuń
 3. Kilka lat temu wycieczka żydowska włamuje się do zamkniętego muzeum obozu koncentracyjnego w Majdanku. Sprawa jest wyciszana, a żydzi ponoszą karę w wysokości kosztu kłódki. A teraz wyobraźcie sobie, że Polska wycieczka włamuje się do muzeum w Izraelu - jak myślicie co im grozi? Czyż oni nie są specjalnie traktowani? Dlaczego polskie media z polskim rządem płaczą, wniebogłosy i obwieszczają żałobę narodową, gdy zginie żyd, a nie wspomną nawet słowem, gdy żydzi zabiją niewinne palestyńskie dziecko? Dlaczego to nie jest wtedy nazywane morderstwem? Nie mam nic do żydów, mogłabym ich mieć za sąsiadów w domu obok, ale dlaczego wszyscy traktują ich jak święte krowy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wpisem tego rodzaju (nie na temat omawiany) o jawnie antysemickich sentymentach powinny się zainteresować odpowiednie służby (niekoniecznie MOSAD :-)) ustalenie nr IP twojego komputera nie powinno być trudne . Narodowość pisze się z wielkiej litery (zawsze) ale wiem że wykształcenie i mądrość nie zawsze idą w parze. Proszę prowadzącego tą stronę, aby w trosce o dbanie o pewien poziom kasował tego rodzaju "mądrości" bo niczemu nie służą a śmiecą.
   Kasia

   Usuń
  2. Gratuluję toku rozumowania.
   Skąd taki komentarz pod artykułem o propozycji na rowerową wycieczkę po terenach zielonych Górnego śląska?
   Taki wpis byłby całkowicie zasadny pod artykułem o wspomnianym włamaniu i wydanym wyroku, ale to nie ta strona i nie ten artykuł.
   Nie pisz równocześnie komentarzy na różnych stronach bo widać, że nie ogarniasz i ci się okienka mylą.
   No chyba że to nie pomyłka - wtedy jest jeszcze gorzej.
   Znany jest taki stan szczególne u młodzieży płci męskiej, że wszystko się kojarzy z seksem
   można to jednak wytłumaczyć burzą hormonów w młodym organizmie. Tutaj mamy ciekawszy przypadek: wszystko się kojarzy z żydami.
   Ciekawe co najbardziej rower, wycieczka czy Żabie Doły?
   Jeśli ten komentarz nie został zamieszczony przez pomyłkę to proponuję zmianę specjalisty od psychiki panienko.
   A tak w ogóle to są wakacje - wyjdź z domu i pooddychaj świeżym powietrzem. Siedzenie w dusznych, ciemnych pomieszczeniach, przy sztucznym świetle, szczególnie
   latem nie wpływa pozytywnie na rozwój młodego organizmu (szczególnie mózgu).

   Usuń